Isfahan

مشخصات ظاهری تیرآهن

از لحاظ شکل ظاهری تیرآهن دارای دو بال در بالا و پایین می باشد و قسمتی که دو بال را به یکدیگر متصل می کند تیغه نامیده می شود. به طور کلی براساس شکل ظاهری به سه دسته بال پهن (HE)، بال کوتاه (IPE) و بال کوتاه (IPN) تقسیم می شوند. تفاوت این سه مدل در اندازه و شکل بال آن ها می باشد.


تیرآهن ipb ipn ipe:

1- H: طول جان تیرآهن (اندازه)

2- B: طول بال

3- D: طول صاف تیغه

4- Hi: طول تیغه داخلی


مشخصات فنی

اصطلاح جان تیرآهن به فاصله پشت به پشت هر دو بال گفته می شود. این محصولات براساس طول جان اندازه می شوند ولی در سه مدل ذکر شده تنها طول بال آن ها متفاوت می باشد. در تیرآهن HE طول جان و بال تقریبا برابر می باشد. این تیرآهن به نام هاش نیز اطلاق می گردد.


انواع استاندارد تیرآهن

به طور کلی کارخانه های تولید این محصول از دو استاندارد برای تولید استفاده می نمایند.


استاندارد تیرآهن IPE

این استاندارد بیشتر متعلق به کشور ایران و کشورهای اروپایی می باشد. برای تشخیص این استاندارد راجت ترین کار این است که از دو سر تیرآهن به آن نگاه کنید. ضخامت بال ها در ابتدا و انتها کاملا یکنواخت بوده و قابل تشخیص می باشد. این مدل تیرآهن در کشور ما از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و اکثر نقشه های ساختمانی براساس این استاندارد می باشد.


استاندارد تیرآهن INP

این استاندارد اکثرادر کشورهای روسیه و چین مورد استفاده قرار می گیرد. برعکس استاندارد IPE، در این استاندارد ضخامت بال ها در ابتدا نازک و در انتها ضخیم می شود. برای تشخیص این محصول چنانچه از سر تیرآهن به آن نگاه کنید متوجه شیب ملایمی می شوید.

همان طور که ذکر شده به طور معمول خرید تیرآهن در کشور ما براساس استاندارد ipe صورت می گیرد و استاندارد INP بیشتر در کشورهای چین و روسیه موجود می باشد. با این حال به دلیل واردات تیرآهن از کشورهای دیگر، هر دو مدل در کشور موجود می باشد. تیرآهن های وارداتی IPE بیشتر به کشورهای اسپانیا، لهستان ، آلمان، کره، چین و روسیه مربوط می باشد.


نحوه تشخیص تیرآهن اصفهان

 بر روی بال های تیرآهن و با فاصله های دو متری مارکی تحت عنوان ESCO حک شده که این محصول را از محصول سایر کارخانجات متمایز می سازد. این کارخانه برای تولید محصولات خود از استاندارد IPE استفاده می کند که بر اساس آن محصولاتی با بال های نازک و یکنواخت تولید می گردد.

تیرآهن ذوب آهن اصفهان با وزن استاندارد و مطابق جدول اشتال تولید می شوند و به همین دلیل نیز نسبت به محصول کارخانجات دیگر دارای قیمت بالاتری می باشد. با این حال نوع دیگری نیز از این محصول ساخت کشور کره یا ترکیه در کشور موجود می باشد که وزنی نزدیک به تیرآهن ذوب آهن اصفهان داشته ولی ارزان تر می باشند. همچنین تیرآهن کارخانجاتی اعم از یزد، ناب و فایکو دارای وزن پایین تری بوده و قیمت پایین تری نسبت به تولیدات کارخانه ذوب آهن اصفهان دارند ولی کاربرد خاصی در مهندسی سازه دارند.

محصول این کارخانه در سایزهای ۱۴ تا ۳۰ تولید شده و به بازار فرستاده می شوند و همچنین وزن آن ها نیز متفاوت بوده که بر قیمت نهایی آن تاثیرگذار است. 


بررسی انواع تیرآهن ذوب آهن اصفهان

تیرآهن بال نیم پهن موازی IPE

علامت مشخصه این محصول ۲-۱ می باشد و براساس استاندارد ملی ایران به شماره ۱۷۹۱ و استانداردهای DIN1025-5 و در مشخصات فنی زیر موجود می باشد.


تیرآهن بال پهن موازی (IPB)

این محصولات گرم نوردیده و با وزن ۵-۱ براساس استاندارد ملی ایران ISIRI 14484 و در مشخصات فنی زیر تولید می گردند.


تیرآهن بال باریک شیبدار (IPN)

این تیرآهن ها با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۲۷۷ و مطابق استاندارد DIN1025-1 و در مشخصات فنی زیر موجود می باشد.