روند افزایشی بازار آهن

به نظر می رسد که طی چند روز اخیر به طور قابل توجهی روند افزایشی بازار آهن شکل گرفته است؛ به طوری که شاید شمار شرکت کنندگان در بازار در این هفته در طی سال جاری بی سابقه بوده باشد. در این میان اگر از مبادی تولید کننده بگذریم؛ عرضه ‌های سنگین انباری هم طی یکی دو روز اخیر، رخ نمایی می کند که می تواند مبادی اصلی عرضه کننده را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. آنچه که از رصد بازار دیده می شود؛ اکثر پیشنهادهای میلگرد انباری در کانال قیمتی ۳۳۰۰ تومان گزارش شده است.

تلاش برای سبک سازی انبارها در جهت بازگشت نقدینگی و شاید ترس از بازرسی ها در مواجه با برخی انبارها؛ عامل اصلی ترغیب این عرضه ها بوده باشد.

در روزهای پایانی هفته گذشته در حوزه مواد اولیه مانند گندله و آهن اسفنجی تغییر محسوسی نسبت به روزهای قبل دیده نشد. در حوزه ضایعات فلزی ، روند نزولی احساس گردید ولی شیب آن فعلا کم است. در حوزه شمش القایی ، قیمت ها کاهش قابل ملاحظه ای داشته و قیمت بین ۲۸۳۰ تا ۲۹۵۰ تومان بسته به نوع شمش و مبدا بارگیری شنیده شد.

در حوزه شمش قوسی ، میزان عرضه محدود و قیمت ها تقریبا حدود ۳۰۵۰ تومان می باشد. در حوزه مقاطع طولی مانند میلگرد شاخه ، نبشی ، ناودانی ، تیر آهن روند بازار توافقی و کاهش قیمت ها بیشتر تخمینی است تا رسمی با این وصف افت قیمت این حوزه بین حداقل ۱۵ تا حداکثر ۷۵ تومان گزارش شده است.

در حوزه میلگرد کلاف ، به جهت محدودیت عرضه از سوی واحدهای تولیدی و فراوانی فروشندگان انباری قیمت ها با کاهش همراه بود و البته نمی توان قیمت تثبیت شده ای در این حوزه بیان کرد ولی اگر بخواهیم دامنه قیمت ها را بیان کنیم پراکندگی نرخ از  ۳۶۶۰ تومان تا ۴۱۵۰ تومان ( بسته به نوع محصول ) است

در حوزه ورق علی رغم عرضه زود هنگام برخی واحدهای توزیعی ، تقاضا چندان نبوده و قیمت ها تمایل به نزول در برخی مبادی دارد. در مجموع بازار اهن در تاریخ چهارشنبه ۱۳ تیر ماه ، توافقی بوده و البته معمولا چنین روندی مطلوب برخی متقاضیان در انتهای زنجیره فولاد خواهد بود زیرا در وضعیت های این چنینی به دلیل انعطاف در پرداخت ها  و تنوع انتخاب ها ،  خریدارانی که تمایل به معامله آهن آلات دارند ، حضور بیشتری در صحنه خواهند داشت.


منبع : آهن نت