اهداف شهرک فولاد محقق نشد/رشد کارخانجات فولاد به جای صنایع تکمیلی

محسن صادقیان، صبح دوشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد با اشاره به فعالیت صنایع بزرگ فولادی در یزد اظهار داشت: شکل گیری صنایع تکمیلی و پایین دستی فولاد آلیاژی در استان مورد تاکید بوده اما عملاً این اتفاق رخ نداده است.

وی بیان کرد: باید با حمایت از قطعه سازان و ماشین سازان، فرصت ایجاد ارزش افزوده و بهره وری لازم از این صنعت پایه و مهم فراهم می شد اما به رغم زیرساخت هایی که فراهم شد، این اتفاق رخ نداد.

صادقیان یادآور شد: شهرک فولاد اشکذر با هدف شکل گیری صنایع تکمیلی و پایین دستی فولاد آلیاژی پایه گذاری شده بود اما متاسفانه طی سالهای گذشته به جای ایجاد صنایع ماشین سازی و قطعه سازی که بیشترین ارزش افزوده را دارند و دارای آلودگی نیستند و مصرف آبی هم ندارند، کارخانه های تولید شمش فولاد شکل گرفته اند.

وی ادامه داد: هم اکنون تعداد زیادی از کارخانه های قطعه سازی در دیگر استان های کشور از محصولات فولاد آلیاژی یزد استفاده می کنند و از ارزش افزوده این صنعت منتفع هستند و در نهایت قطعات ساخته شده برای مصرف دوباره به استان باز می گردد.

صادقیان عنوان کرد: اکنون در استان مرکزی از آلیاژ فولاد یزد برای تولید میلگرد مصرفی در پروژه های راه آهن استفاده می شود و میلگرد تولید شده برای تولید تراورس مصرفی در خطوط راه آهن مجدد به استان منتقل می شود، در حالی که ارزش افزوده این محصول در تولید میلگرد آن است.

وی تاکید کرد: همه باید در حمایت و پشتیبانی از اینگونه صنایع در واگذاری زمین و تسهیلات گام بردارند و بستر لازم را برای ایجاد و استقرار اینگونه صنایع را فراهم کنند.