اهمیت سازه فولادی در ساخت پل

از مقاطع مهم در ساخت سازه فولادی پل ها و سایر سازه ها، ورق فولادی است. از این رو قیمت ورق فولادی اهمیت دوچندانی در بین سایر مقاطع خواهد داشت. از انواع پل های فولادی به موارد زیر می‎توان اشاره کرد.


پل بلند

پل بزرگراه

پل راه آهن

پل هوایی

برخی از خصوصیات فولاد که این فلز را به گزینه ای جذاب برای سازندگان پل تبدیل کرده ، صرفه اقتصادی، طول عمر و پایداری آن است. این خصوصیات به طراحان امکان  ساخت سازه هایی منحصربفرد را می‎دهد.


بسیاری از پل های برجسته از فولاد ساخته شده اند. پل فولادی علاوه بر خصوصیات مطرح شده، دارای استحکام  و امنیت بوده و به نگهداری کمتری نیاز دارند. این پل ها سریع ساخته شده و انعطاف پذیری بالایی دارند. انعطاف پذیری پل‎های فولادی برای مکانهای مستعد زلزله و بادی بسیار مناسب است.


درنهایت، از نظر متخصصان محیط زیست، پل فولادی در مقایسه با انواع دیگر پل‎ها، به دلیل دوام و سازگار ی بیشتر با زمین مناسب هستند.


دلایل استفاده از فولاد در ساخت پل

استفاده از فولاد در ساخت پل دلایل بسیاری دارد. مهم ترین دلیل این انتخاب را میتوان موارد زیر دانست:


سازه سبک

فولاد از نسبت استحکام به وزن بالا برخوردار است، از این رو وزن ابر سازه های موجود در ساخت پل به حداقل می‎رسد. در نتیجه هزینه ساخت زیر بناهایی که از آنها پشتیبانی می کند ، کم می‌شود. این ویژگی به ویژه در هنگام ساختن پل در مکانهایی که زمین ناپایدار است ، مانند بستر رودخانه و دره ها مفید است.


در مقایسه با مواد سنگین تر ، وزن پایین فولاد هزینه حمل و نقل آن را کاهش می دهد.


پایداری

فولاد قابل بازیافت ترین ماده روی کره زمین بوده که بازیافت آن، اثرات زیست محیطی را به حداقل می‌رساند. تقریباً 99 درصد فولاد سازه های ازکارافتاده یا به فرآیند ساخت فولاد برگردانده یا در سازه های دیگر استفاده می‌شود.


طراحی جذاب

علیرغم استحکام فولاد، این فلز را می توان خم کرد و یا پیچ داد تا بتوان پل‌های مختلف ساخت.


پل های فولادی می توانند سبک و توخالی یا توپر و مستحکم به نظر برسند. پل‎ها را به هر شکلی می‎توان ساخت، از یک خط مستقیم ساده تا یک منحنی پیچیده. سطح فولاد ممکن است به روش های بی شماری مفصل باشد و طیف کاملی از رنگ ها را رنگ آمیزی کند. زیربنای پل فلزی را می توان زیر یک پل ریخت و پنهان کرد ، بنابراین هیچ تاثیری در طراحی نخواهد داشت.


قطعات سازه های فولادی  در خارج از منزل(محل پروژه) ساخته شده و به محل ساختمان حمل می شوند و روی هم سوار می شوند. در بعضی موارد ، پل ها کاملاً بیرون از محل ساخته شده و سپس به مکان موردنظر منتقل می شوند.این تکنیک ها زمان ساخت پل را از ماهها یا سالها به روزها یا هفته ها کاهش می دهد. این کار تأثیر مثبتی در هزینه پروژه ها، محیط زیست ، کاهش ترافیک و حوادث دارد. نبشی و ناودانی مورد استفاده در ساخت سازه پل ها را نیز در خارج از محل ساخته و به محل انتقال می‎دهند. مصرف کنندگان نبشی و ناودانی برای تهیه و خرید انواع ناودانی نیاز به دانستن اطلاعات کافی راجب این مقطع از جمله انواع ، کیفیت و تولید کنندگان داشته و در صورت تمایل میتوانند از فعالان این حوزه کسب نمایند.


اهمیت استفاده از فولاد در پل
فولاد سازه گریدهای مختلفی دارد و به مجموعه ای از محصولات با طیف گسترده ای از اندازه ها و شکل ها تبدیل می شود. فولادی که در ساخت پل ها استفاده می شود در شرایط کنترل شده کارخانه از پیش ساخته شده است. این مساله  استحکام، کیفیت ، قیمت مناسب وقابلیت اطمینان فولاد را تضمین می‌کند. یکی دیگر از مقاطع مهم در ساخت سازه پل ها، تیرآهن است. تیرآهن به دلیل تحمل بار سازه اهمیت بسیاری دارد و با توجه به وجود طیف گسترده تولید کنندگان آن و انواع تیر ها موجود در بازار همیشه قیمت و نرخ آن مورد توجه مصرف کنندگان بوده است. برای دریافت آخرین قیمت تیرآهن میتوانید از لینک فوق آخرین قیمت این مقاطع را دریافت کنید.

برخی از فرآیندهای مورد استفاده برای احداث  کارخانه فولادسازی برای ساخت پل شامل قالب گیری ، برشکاری ، سوراخکاری ، نصب و جوشکاری است. در بیشتر فولادها از یک پوشش محافظ استفاده می شود که به آن کمک می کند تا در برابر آب و هوا و شرایط سخت محیطی مقاومت کند.

فولاد در قالب محصولات مسطح مانند ورق و تسمه فولادی فلزی یا محصولات طولانی از جمله تیرها ، نبشی و ناودانی به محل ساخت و ساز ارسال می شود.

فولاد را قبل از خروج از کارخانه، آزمایش می‎کنند تا اطمینان حاصل شود که مشخصات آن توسط مهندسانی که پل‌ها را طراحی می کنند مطابقت دارد. این مشخصات بر اساس نیروهای تنش و فشار که اجزای مورد باید تحمل کنند می‎باشد. طراح پل هنگام انتخاب گرید فولاد برای یک قطعه خاص از پل ، عوامل مختلفی را در نظر می گیرد ، از جمله:

کیفیت مواد فولادی
الزامات طراحی
هزینه
در دسترس بودن محصول
سختی
قابلیت جوشکاری
مقاومت در برابر خوردگی
انواع فولاد مورد استفاده در ساخت پل
فولادی که بیشتر در پل ها استفاده می شود را می توان در دسته های زیر قرار داد.

فولاد کربن ارزان ترین محصول موجود در سازه های فولادی است. از فولاد کربن زمانی استفاده می شود که سفتی بیشتر از استحکام، اهمیت داشته باشد.
فولاد با استحکام بالا با افزودن آلیاژها در طی فرآیند تولید ، دوام بیشتری می یابد. معمولاً این فولاد از فولاد کربن گران تر است و به تکنیک های خاصی هنگام جوشکاری نیاز دارد.
فولاد هوازده (فولاد کورتن) محصولی با استحکام بالا و آلیاژ کم است که بطور خاص برای مقاومت در برابر شرایط جوی ساخته شده است. خواص ضد خوردگی فولاد کورتن ، طول عمر پل را تا 100 سال و حتی بیشتر از آن افزایش می دهد.
فولاد کربنی قابل عملیات حرارتی، مستحکم ترین نوع موجود است. استحکام بالای آن نتیجه ی قرار گرفتن در معرض گرمای شدید است.
از فولاد ضد زنگ در سازه هایی استفاده می شود که مقاومت در برابر خوردگی بسیار مهم است. استفاده از استنلس استیل به دلیل هزینه بالای آن با محدودیت مواجه است.
وقتی اجزای فولادی به محل ساخت  پل تحویل داده می شوند ، می توانند: توسط جرثقیل ها و انواع دیگر تجهیزات ، در محل موردنظرخود نصب شوند.