Ribbed

ورق آجدار یا ورق گالوانیزه نوعی از مصالح ساختمانی است که بیشتر در ساخت بام از آن استفاده می‌شود. ورق‌های آهنی نیز دیگر اسم این ورق‌ها است که البته با این که از اسم آهن استفاده می‌شود، ولی در واقع ماده مورد استفاده در این ورق، فولاد نورد گرم است. از دیگر نام های این محصول در بازار می توان به گل ورق، ورق شطرنجی، ورق کف سازی و یا ورق برجسته اشاره نمود.


ورق آجدار چیست؟

ورق آجدار نوعی ورق گرم است که بیشتر برای سطوح شیبدار یا نزدیک پرتگاه استفاده می‌شود تا از سرخوردن افراد و یا اشیاء جلوگیری کند. برجستگی‌های پراکنده شده در سطح ورق، معمولا به شکل بادامی، الماسی و یا اشکال دیگر طراحی شده است. سقف‌های شیروانی نمونه‌ای از کاربرد این محصول است. البته شایان ذکر است که از نورد سرد هم برای تولید یک الگوی موجدار خطی در ورق‌های آجدار استفاده می‌شود.


ویژگی‌های ورق آجدار

سطح براق و انعطاف پذیری بالا و در عین حال استحکام بالای این نوع ورق به خاطر طراحی‌های روی سطح آن از ویژگی‌ اصلی نسبت به دیگر ورق‌ها است. هم‌چنین ورق آجدار به راحتی قابل تغییر شکل و خم شدن هستند و حتی با توجه به نیاز مشتریان برای برخی اهداف تزئینی نیز به کار برده می‌شوند.


انواع ورق آجدار

یکی از انواع دسته بندی، بر اساس شکل ظاهری ورق‌ها صورت می‌پذیرد؛ بر این اساس، برجستگی‌های ایجاد شده در سطح ورق، معمولا اشکال بادامی، لوزی، عدسی، قطره‌ای، شطرنجی و یا اشکال دیگر را به وجود می‌آورد. در دسته بندی دیگری، ورق های آجدار را تحت عنوان ورق‌های شطرنجی (Chequred Sheet)، ورق‌های برجسته (Embossed Sheet) و ورق‌های کف‌سازی (Durbar Floor Sheet) نیز معرفی می‌کنند.


نحوه تولید ورق آجدار

در این فعالیت ورق آجدار به روش نورد گرم (Hot Rolling) تولید می‌شود؛ در روش نورد گرم، ابتدا شمش فولادی از نوع تختال (اسلب) با مقطع و طول مشخص به درون کوره‌های پیش گرم ریخته شده و پس از رسیدن به درجه حـرارت مورد نظر و عبور از قفسه‌های پوسته‌زدایی و نورد ابتدایی، مقطع آن کاهش و طول آن افزایش می‌یابد و نهایتاً با عبور از قفسه‌های نورد پایانی و انجام عملیات آج‌زنی به شکل ورق آجدار با ضخامت ۱.۵ تا ۱۰ میلی متر تولید شده و به صورت کلاف (Coil) و یا برش‌ (Sheet) متر بسته‌بندی می‌گردند.


موارد استفاده از ورق آجدار

از طرفی با توجه به نوع ضخامت و استقامت ورق آجدار، این نوع ورق‌ها برای کف کشتی‌ها، پل‌ها، پله‌ها، کف اتاق کامیون‌ها و وانت بارها، کف زمین‌های در حال عملیات ساخت و یا راه سازی که به صورت موقت باید عبور و مرور از روی آنها انجام گیرد، ساخت پله‌های اضطراری، ساخت دستگاه های صنعتی کارخانجات و غیره به کار می‌روند.


استاندارد ورق آجدار

این ورق ها معمولا به صورت شیت در بازار عرضه می گردند، ولی در برخی موارد می‌توان آنها را به صورت رول فرم (کلاف یا کویل) نیز در بازار عرضه کرد. فولاد سازان این محصول را با استانداردهای st52-3 ، st37-2 و st44-2 تولید می‌کنند. شرکت های صنعتی تولید فولاد، ورق آجدار را با استاندارد st37 تولید می‌کنند و سایر استانداردها نیز با توجه به سفارش مشتری می‌تواند تولید گردد.

استاندارد:  st52-3 ، st37-2 و st44-2

ضخامت : ۱/۵ میلی متر تا ۱۰ میلی متر

ابعاد : ۱*۲ متر، ۵/۱*۶ و ۲*۶